Döviz Kurları
USD -
EUR -
GBP -

Petrol düştü, benzin ve motorine indirim geldi

Okunma: 7

Petrol fiyatları, Rusya'ya uygulanması planlanan tavan fiyatın yarattığı belirsizlikle ve talep endişelerinin güçlenmesiyle ocaktan bu yana en düşük seviyesini gördü. Petrolde son günlerde yaşanan düşüş benzin ve motorin fiyatlarında indirim gelmesine neden oldu.

Petrol fiyatları, batılı devletler tarafından Rus petrolüne uygulanacak tavan fiyatın etkilerine dair belirsizlik nedeniyle dün geriledi. Petrol fiyatları bugün Çin’de talebin toparlanacağı beklentileriyle hafif yükselse de piyasalar, dünkü seansta kaydedilen keskin düşüşün ardından baskı altında bırakmaya devam etti.

Öte yandan dünya genelinde yoğun makroekonomik veri akışı, küresel petrol talebine ilişkin belirsizliğe yol açarak fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam etti. Böylece dün 80 doların altına düşen petrol, 7 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Petrol piyasasında son günlerde yaşanan düşüş benzin ve motorin fiyatlarını da etkiledi. Akaryakıt sektörü kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, bu gece benzine 2,15 lira, motorine ise 1,90 indirim uygulanacağı öğrenildi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün yüzde 0,4 düşüşle 80 doların altına geriledi. Bugün yatay seyreden Brent petrol varil başına 79,4 dolar seviyesinde işlem gördü. ABD hafif ham petrolü de 74,54 dolar seviyesinde işlem gördü.

RUSYA KARŞILIK VERMEYE HAZIRLANIYOR

Petrol piyasası son dönemde Rusya ve batılı ülkeler arasındaki tavan fiyat gerilimini yakından izliyor. Batılı ülkeler dünyanın önde gelen petrol üreticilerinden Rusya’nın sattığı petrole tavan fiyat uygulamaya çalışırken Rusya ise bu hamleye karşılık vermeye hazırlanıyor.

Bloomberg'in dün aktardığı habere göre Rusya’nın G7 ülkeleri tarafından konulan üst sınıra yanıt olarak uluslararası petrol satışları için bir taban fiyat belirlemeyi planladığı belirtildi.

Haberde, Moskova yönetiminin ya ülkenin varilleri için sabit bir fiyat uygulamayı ya da satılabilecekleri uluslararası ölçütlerde maksimum indirimleri şart koşmayı düşündüğü aktarıldı.

Batılı devletler, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini sınırlamaya çalışma çabaları kapsamında Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrolündeki G7 tavan fiyatı Pazartesi günü yürürlüğe girmiş, ancak Rusya üretimi kısmak zorunda kalsa bile tedbire uymayacağını açıklamıştı.

Sözcü

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. (*) ile işaretlenmiş tüm alanlar zorunludur.

captcha Yenile